zive strehe - dom opraevalcev za bogatenje biotske raznovrstnosti v mestihs
V urbanih območjih, kjer je prostora vedno manj, so zelene strehe s čebeljimi panji inovativna rešitev za izboljšanje biotske raznovrstnosti in trajnosti. Ta pristop ne podpira le urbanih opraševalcev, temveč tudi preoblikuje neizkoriščene strešne površine v živahne vrtove in ekološko bogate površine. Vendar pa je kljub navidezni popolnosti potrebno skrbno razmisliti o varnosti čebel in zdravju čebel ter prerazširjenosti takih praks.
Prednosti panjev na strehah
Čebelji panji na strehah igrajo ključno vlogo pri urbani biotski raznovrstnosti. Čebele so glavni opraševalci, ki prispevajo k opraševanju okoli 100-ih poljščin, s katerimi se prehranjuje približno 90% svetovnega prebivalstva. V urbanem okolju izboljšajo zdravje mestnih vrtov, parkov in zelenih površin. Raziskave kažejo, da čebele v urbanih območjih uspevajo bolje kot na podeželju zaradi raznolikosti rastlinskih vrst skozi vse leto (Living Architecture Monitor, 2023). Ta skoraj konstantna zaloga cvetnega prahu in nektarja ustvarja stabilno okolje za čebele in druge opraševalce (Best Bees, 2023).
Ena izmed prednosti za čebele je tudi manjša izpostavljenost škodljivcem kot so razne žuželke, miši, ter večjim plenilcem, kot so medvedi ali lisice (Urban Beekeeping Guide, 2023). Strehe lahko nudijo boljšo zaščito pred poplavami in drugimi ekstremnimi vremenskimi razmerami, ki lahko poškodujejo panje na tleh. Strešni panji so tudi manj izpostavljeni vlagi iz tal, kar pomaga preprečiti rast plesni in drugih škodljivih mikroorganizmov.
Vir: https://backyardbeekeeping.iamcountryside.com/health-pests/...
Arhitekturno vključevanje
Vključevanje panjev v urbano arhitekturo ponuja edinstvene priložnosti za ustvarjalno in funkcionalno oblikovanje. Za primer lahko vzamemo studio Snøhetta, mednarodno priznano arhitekturno in oblikovalsko podjetje s sedežem v Oslu, Norveška. Podjetje je znano po svojem multidisciplinarnem pristopu, ki vključuje arhitekturo, krajinsko arhitekturo, notranje oblikovanje in grafično oblikovanje. Razvili in oblikovali so svojo vrsto čebeljih panjev po imenu Vulkan, ki neizkoriščen strešni prostor spremenijo v produktivna ekološka območja in prispevajo k trajnosti in estetski vrednosti stavb zaradi premišljenega oblikovanja.(SLIKA 4)
Lokacija in varnost
Pri izbiri strehe za panje je treba upoštevati več dejavnikov, da se zagotovi varnost in zdravje čebel ter ljudi. Strehe, ki prejemajo veliko jutranjega sonca, omogočajo čebelam, da postanejo aktivne že zelo zgodaj, kar poveča njihovo učinkovitost pri zbiranju nektarja in cvetnega prahu (BeeKeepClub, 2023). Pomembno je tudi zagotoviti, da je panj dostopen za vzdrževanje, hkrati pa je postavljen na mesto, ki zmanjšuje interakcije med ljudmi in čebelami (Urban Bee Life, 2023).
Izobraževalni vidik
Urbano čebelarstvo ponuja tudi številne izobraževalne priložnosti. Šole in različne organizacije lahko vključijo čebelarstvo v svoje okoliške izobraževalne programe, kar spodbuja globlje razumevanje pomena čebel (Urban Farm Tips, 2023). Ker je vedno večji delež prebivalstva nastanjen v urbanem okolju, podpira lokalne čebelarje in apiariume, kar krepi lokalno mikro gospodarstvo in spodbuja trajnostne prakse znotraj skupnosti ter navdušuje mlade za čebelarsko dejavnost.
Okoliški vpliv in trajnost
Prakse urbanega vrtnarstva in posledično čebelarjenja prispevajo tudi k zmanjševanju učinka urbanih toplotnih otokov, saj zadržujejo vlago in preprečujejo hitro segrevanje površin. S širjenjem zelenje izboljšujejo tudi kakovost zraka in njegovo filtracijo (Urban Farm Tips, 2023).
Čebele s streh namesto senzorjev za merjenje kakovosti zraka v mestih
Urbano okolje je lahko tudi škodljivo za čebele in ljudi zaradi onesnaževanja in raznih trdih delcev v zraku. Kar nekaj znanstvenikov in podjetij je začelo raziskovati, kako čebele in njihov cvetni prah uporabiti kot kazalnik kakovosti zraka na urbanih področjih. Ena čebela lahko na dan obišče do 5000 različnih cvetov na različnih območjih v običajnem polmeru 3 km okoli panja. S tem pokrijejo veliko površino in zberejo vzorce težkih kovin in drugih trdih delcev. Sam sem kot svoj magistrski projekt na univerzi v Jönköpingu na Švedskem razvil algoritem, ki glede na rastline prepozna, kje so čebele nabirale cvetnih prah in nektar ter določi onesnaženost določenih sosesk v mestih glede na vzorce v cvetnem prahu.
Dobre prakse
Mesta, kot so New York, London in San Francisco, so z velikim uspehom sprejele strešno urbano čebelarstvo. Odstranitev prepovedi čebelarstva v New Yorku leta 2010 je povzročila porast urbanih panjev, pri čemer so mnoge korporacijske stavbe in stanovanjski kompleksi namestili le-te na svoje strehe (Living Architecture Monitor, 2023). Tem mestom in njihovemu zgledu je potem sledil val prestolnic in drugih mest po ostalih kontinentih.
Pomisleki
Čeprav smo našteli ogromno prednosti in razlogov za urbano čebelarstvo na strehah, pa obstajajo tudi močni razlogi proti. Zaradi vedno večjega pojavljanja »Green Washinga« ali zlorabe okoliške ozaveščenosti za zaslužek in pranje svojega imena, se različna podjetja poslužujejo dandanes tudi »Bee Washinga«. Ker je lažje kot spremeniti način svojega delovanja kupiti čebelji panj ali dva ter jih namestiti na svojo streho, so se v nekaterih mestih in območjih čebele tako razširile, da izpodrivajo lokalne vrste divjih opraševalcev kot so čmrlji in divje čebele, katere potem stradajo in izumirajo zaradi pomanjkanja paše. Velik pomislek pri urbanem čebelarstvu je tudi kakovost proizvedenega medu in vprašanje, ali je korektno analiziran preden gre v prodajo.
Reference/Viri:
Living Architecture Monitor. (2023). "The Rooftop Beekeeping Buzz: Why Buildings Are Using Bees To Go Greener."
Best Bees. (2023). "Urban Beekeeping Problems and Benefits."
Urban Bee Life. (2023). "The Ultimate Guide to Setting Up Your First Urban Beehive."
BeeKeepClub. BeeKeepClub. (2023). An Introduction to Urban Rooftop Beekeeping.