Temperature so se že toliko znižale, da preživimo več časa v zaprtih prostorih, zato je smiselno, da se tudi lotimo čiščenja našega doma. Z našimi hitrimi in preprostimi nasveti boste prihranili čas in energijo ter na koncu vašemu domu dali sproščeno domače vzdušje.
PRVA STVAR, KI JO POTREBUJEMO
Če imate otroke ali hišne ljubljenčke, že veste, da je dober sesalnik pomemben. Druga zgodba je najti takšnega, ki učinkovito očisti prah, umazanijo in dlake hišnih ljubljenčkov s preprog in trdih tal ter nam olajša sesanje. Na trgu sesalnikov je dandanes že veliko inovativnih rešitev, ki združujejo moč in zmogljivost z zanesljivostjo, ki jo pričakujemo od teh naprav. Sesalniki, ki zagotavljajo vsaj 1 uro neprekinjene moči za dosledno čiščenje, in ki nadomestijo naše stare (lesene) metle, so torej nuja v vsakem domu.
SPREMENITE SVOJE RAZMIŠLJANJE
Ne razmišljajte le o sezonskem čiščenju in razkuževanju kot o opravilu pred prihajajočimi hladnimi zimskimi meseci. Namesto tega glejte na to kot na priložnost, da svojemu domu pokažete nekaj (več) ljubezni. Globinsko čiščenje in tedenska vzdrževalna rutina vam bo pomagala znebiti se vseh alergenov in ustvariti bolj zdravo in srečnejše domače okolje.
NAREDITE SI NAČRT ali SEZNAM
Zapišite seznam opravil za vsak prostor, kaj je treba narediti, in si nastavite realne časovne okvirje ob vsaki nalogi. Poskusite večopravilnost, tako da boste lahko hitro odkljukali obveznosti s svojega seznama. Razpršite čistilo po kuhinjskem pomivalnem koritu in pultu, in čistilo pustite nekaj minut, preden ga obrišete. Medtem ko čakate, obrišite vse obloge, podstavke in vsa druga zanemarjena področja.
ČIŠČENJE SI RAZDELITE NA VEČ MANJŠIH OPRAVIL
Zavedati se je treba, da ne morete očistiti celotnega bivalnega prostora v enem samem večeru. Čiščenje si porazdelite na manjša dnevna opravila, kot je recimo izbira ene sobe za sesanje vsak dan. Nato razporedite in nastavite čas za opravljanje določenih nalog čez cel teden, tako da ohranjanje čistosti ni težavno in zastrašujoče opravilo. Naj bo to tudi družinska zadeva in vključite vse družinske člane ter jim dodelite dan za čiščenje ali neko določeno nalogo.
ORGANIZACIJA NAJ BO VAŠA PRIJATELJICA
Seveda je lažje očistiti dom, ki ni v (po)polnem neredu in kaosu. Razvrstite stvari, ki jih več ne potrebujete in se jih znebite. Če neko stvar recimo niste uporabljali eno leto, jo lahko komu podarite. Nastavite si tri škatle z oznakami »daruj«, »popravi« in »znebi se«, da svoj dom olajšate za nepotrebne in ne uporabljene stvari. Če želite ohraniti takšen dosleden urnik, naredite to enkrat na mesec.
EKSPERIMENTIRAJTE Z DOMAČIMI ČISTILNIMI TRIKI
Ne bojte se uporabljati čistilnih pripomočkov. Poskusite ta domač trik: zmešajte 1 skodelico kisa (ali iztisnite limonin sok) in 1/2 skodelice sode bikarbone, nato vlijte v kad in pustite stati pet minut. Nato napolnite kad do četrtine volumna z vročo vodo; pustite stati še 5 minut. Vodo odplaknite in kad obrišite. Kopalna kad se bo svetila kot nova.
POSKRBITE ZA VSO OBLAZINJENJE IN OBČUTLJIVO POHIŠTVO
Vaš kavč je morda videti čist, vendar boste presenečeni, kaj se skriva pod blazinami in v vseh luknjah ali razpokah. Kot že prej omenjeno, v trgovinah lahko najdete sesalnike, ki omogočajo tudi čiščenje oz. sesanje težje dostopnih mest ali celo občutljivega in oblazinjenega pohištva. Pri tem imate na voljo tudi teleskopske palice z nastavljivo dolžino, ki zagotavljajo prilagodljivost za višinske težje dosegljive dele vašega doma, kot so stropni vogali in stene.
ZNEBITE SE STRUPENIH ČISTILNIH SREDSTEV
Naravne metode čiščenja so (lahko) enako učinkovite kot s pomočjo kemičnih čistil. Namesto osvežilcev zraka ali dišečih izdelkov uporabite eterična olja. Nasvet: zmešajte eterično olje limone z vodo v posodi, ki je primerna za mikrovalovno pečico, in jo za 5 minut postavite v pečico. Nato pustite, da se malo ohladi, preden to tekočino uporabite za brisanje mikrovalovne pečice. Čisto še nikoli ni tako lepo dišalo.