Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

Osvežite svoj vrt s pisanimi jesenskimi zasaditvami in uživajte v čudovitih barvah, ki bodo vašemu domu dodale toplino in eleganco tudi v hladnejših mesecih.

Jesenski čas je idealen za načrtovanje in sajenje cvetličnega vrta, saj so pogoji za rast odlični – temperature se znižajo, vlaga v tleh pa se zaradi pogostih padavin poveča. V tem obdobju lahko v vrtnih centrih najdete bogato ponudbo trajnic, kot so jesenske astre, anemone, hermelike in okrasne trave, ki bodo vaš vrt obogatile z barvami tudi v hladnejših mesecih. Prav tako je pravi trenutek za sajenje okrasnih grmovnic, ki poskrbijo za lepoto vrta skozi vse leto. Z načrtovanjem in sajenjem v jeseni boste tudi spomladi nagrajeni z bujnimi cvetličnimi gredicami, ki bodo vaš vrt naredile še privlačnejši.

Čeprav poletje končuje svojo sezono, jesen prinaša priložnost, da vaš vrt zasije v novih barvah.

V tem članku bomo predstavili nekaj nasvetov za zasaditev trajnic, ki bodo vašemu vrtu v jesenskih mesecih dodale barve in ustvarile vzdržljiv in privlačen vrt skozi celo leto.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

1) Kaj so trajnice in zakaj so odlične za jesenske zasaditve?

Trajnice so rastline, ki uspevajo več let zapored in ne potrebujejo vsakoletnega ponovnega sajenja. Pogosto jih povezujemo s pomladjo in poletjem, vendar je jesen idealen čas za zasaditev teh rastlin, saj mnoge trajnice cvetijo prav v jesenskih mesecih. Med najbolj priljubljenimi jesenskimi trajnicami so krizanteme, astre, sedumi ter rastline, kot so mačehe in okrasni ohrovt, ki so odporne na prve zmrzali.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

2) Koraki za načrtovanje trajnega cvetličnega vrta

  1. Določite svoje območje sajenja:
    Preden se lotite zasaditve, preverite, katere rastline uspevajo v vaši klimi. Rastline, kot so astre in krizanteme, so odlične za hladnejše jesenske temperature in se prilagodijo spreminjajočim se vremenskim razmeram.
  2. Razmislite o višini rastlin:
    Višina rastlin je ključna pri načrtovanju cvetličnih gredic. Višje trajnice, kot je okrasna trava, posadite v ozadje, nižje rastline, kot so hojhere in krizanteme, pa v ospredje. Tako bo vaš vrt videti poln in smiselno zasnovan skozi celotno sezono.
  3. Izbira rastlin po obdobju cvetenja:
    Pomembno je izbrati rastline, ki cvetijo v različnih obdobjih. S tem zagotovite neprekinjeno barvno paleto skozi celotno sezono. Na primer, krizanteme bodo poskrbele za čudovito barvno shemo v pozni jeseni, medtem ko lahko mačehe in okrasni ohrovt ohranijo vrt privlačen tudi po prvi zmrzali.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

3) Nasveti za barvno usklajevanje in teksture

Barva in tekstura sta pomembni za estetsko privlačnost jesenskega vrta. Vijolični toni hojher in rumene krizanteme ustvarijo močan kontrast, ki poskrbi za več barv v temnejših mesecih. Za bolj izrazit učinek zasadite večje skupine enakih rastlin, kar bo vašemu vrtu dalo bogat in skladen videz.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

4) Oblikovanje z listjem

Zanimivo listje je lahko privlačen element pri oblikovanju vrta, saj trajnice nimajo vedno dolgih sezon cvetenja. Rastline, kot so pisane hoste, brunere in hojhere, prinašajo bogato teksturo in barvo v vrt skozi vse letne čase. Hojhere so na voljo v pisanih barvah z raznolikimi oblikami listov ter uspevajo tako na soncu kot v senci. Hoste in dafne pa s svojimi raznobarvnimi sortami dodajajo vizualno globino in zanimivost. Srebrni odtenki brunere prispevajo eleganco, medtem ko listi hrastovih hortenzij in amsonije poskrbijo za bleščeče jesenske barve.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

5) Priporočene rastline za jesensko zasaditev

  • Krizanteme (chrysanthemum):
    Ko septembra večina cvetočih rastlin odcveti, krizanteme zares zaživijo. Hladno jesensko vreme je zanje idealno, saj imajo rade svetlobo, a ne preveč vročih in sončnih dni, ker v takšnih pogojih cvetovi hitro odpadejo. Polsenčno mesto, bodisi v loncih ali na gredicah, je idealno, da krizanteme cvetijo čim dlje. Te priljubljene jesenske cvetlice, ki jih najdemo v različnih barvah, kot so rdeča, oranžna, vijolična in bela, prinašajo bogato barvno paleto na vrtu prav v času, ko druge rastline odmirajo.
  • Astre (aster):
    Astre so znane po tem, da ohranjajo barvo v pozni jeseni, ko druge rastline že prenehajo cveteti. Te trajnice uspevajo v hladnejšem vremenu in so prava paša za oči s svojimi vijoličnimi, modrimi, rožnatimi ali belimi cvetovi. Astre vrtu dodajo živahno barvo, hkrati pa privabljajo metulje, kar daje jesenskemu vrtu dodaten čar.
  • Homulice ali sedumi (sedum):
    Sedumi so izjemno trpežne rastline, ki dobro prenašajo sušo in nizke temperature. Njihovi mesnati listi in cvetovi so zanimivi tako zaradi teksture kot zaradi zmožnosti zadrževanja vode. V jeseni cvetovi sedumov ustvarijo barvite preproge v odtenkih rožnate, rdeče in rumene, zaradi česar so priljubljena izbira za vrtove, kjer se išče odpornost in barvitost v pozni sezoni.
  • Hojhere ali heuchere (npr. iskrivka, ognjeni dež, koralni zvončki):
    Hojhere s svojimi čudovitimi vijoličnimi listi prinašajo bogato teksturo v senčne dele vrta. Njihova barva se spreminja glede na osvetlitev, kar ustvarja prijeten učinek v jesenskih zasaditvah. Glavna prednost te rastline je izjemna obstojnost barv, ki ne zbledijo niti v vročih poletnih mesecih niti pozimi. So vsestranske rastline, primerne za različne vrtne pogoje in uspevajo tako na senčnih kot sončnih legah.
  • Okrasni ohrovt (brassica oleracea):
    Okrasni ohrovt je v jeseni priljubljen zaradi svojih barvitih listov, ki spominjajo na cvetove. Njegovi vijolični, zeleni ali beli listi prinašajo živahnost in strukturo na gredice, zlasti ko druge rastline začnejo odmirati. Kot dekorativna zelenjava je odporen na zmrzal in ostaja privlačen tudi pozno v sezono, kar ga naredi nepogrešljivega pri jesenskih zasaditvah.
  • Okrasne trave (npr. miscanthus):
    Okrasne trave, kot je miscanthus, so priročne za dodajanje višine v jesenski vrt. Njihovi dolgi, elegantni listi se nežno premikajo v vetru in ustvarjajo občutek dinamike. Poleg tega okrasne trave cvetijo v pozni jeseni, pogosto s srebrnimi ali bronastimi socvetji, ki se lepo ujemajo z drugimi jesenskimi barvami na vrtu.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

6) Dodatni nasveti za dolgotrajno cvetenje in vzdrževanje

Poleg pravilne zasaditve je pomembno tudi ustrezno vzdrževanje jesenskega vrta. Redno odstranjevanje odmrlih cvetov podaljša cvetenje rastlin, kot so krizanteme in astre. Prav tako lahko z dodajanjem komposta vsako leto izboljšate zdravje tal in zagotovite trajno lepoto vrta skozi različne sezone.

Jeseni poskrbite, da bo vaš vrt pripravljen na zimo. Za lepši spomladanski razcvet posadite pred zmrzaljo odporne trajnice in zaščitite občutljive rastline z mulčenjem.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

7) Zasaditve v posode, lonce in korita

Sajenje rastlin v posode, lonce in korita je odličen način za dodajanje višine, oblike in vizualnega ravnovesja na vrtu ali terasi. Masivni glineni lonci ob nežnih cvetovih ali grmovnicah ustvarjajo razgiban in privlačen učinek, hkrati pa ponujajo več prilagodljivosti pri postavitvi rastlin glede na sezono. Barviti lonci in korita lahko prinesejo živahne barvne poudarke, ki popestrijo videz vrta ali zunanjega prostora. Posode in korita so posebej uporabna rešitev za manjše prostore, kot so terase in balkoni, saj omogočajo enostavno premikanje in prilagajanje postavitve glede na sezono ali izbrani slog.

 

Polepšajte svoj vrt z jesenskimi zasaditvami

 

Z jesenskimi zasaditvami lahko vaš vrt postane čudovit prostor, poln barv in tekstur, ki bodo trajale vse do prvih zmrzali. Upoštevajte nasvete za pravilno izbiro rastlin in njihovo umestitev ter uživajte v prelepem jesenskem vrtu, ki bo prinašal veselje leto za letom. Začnite še danes in preobrazite svoj vrt v jesensko pravljico.

 

 

 

Vir: www.bhg.com
www.thespruce.com
www.gardendesign.com