Kako pripraviti vrt na zimo

Kako pripraviti vrt na zimo
Kako pripraviti vrt na zimo

 

Preverite korake, ki vam bodo pomagali, da bo vaš vrt ostal zdrav in pripravljen na prihod hladnejših mesecev. Spomladi vas bo nagradil s čudovitim cvetenjem.

Čeprav so dnevi krajši in temperature nižje, zima na vrtu prinaša priložnosti za pripravo in skrb za rastline. Poleg osnovne zaščite tal in rastlin se lahko posvetite sajenju prekrivnih rastlin, obrezovanju vrtnic in pripravi zaloge semen. S premišljenimi koraki bo vaš vrt čez zimo ostal zdrav, spomladi pa zaživel v vsej svoji lepoti.

1) Odstranite rastlinske ostanke in kompostirajte

Odstranitev odmrlih enoletnic in ostankov rastlin z gredic pomaga preprečiti razvoj škodljivcev in bolezni, ki lahko prezimijo na teh ostankih. Rastlinske ostanke lahko kompostirate, s čimer povečate plodnost tal za naslednjo sezono, saj toplota kompostiranja uniči škodljive organizme.

Nasvet: Če imate kompostni kup, ga pred zimo premešajte, tako pospešite razkroj in ustvarite bogato hranilno osnovo za spomladanske zasaditve.

 

2) Zalivanje pred zimskim obdobjem

Pred zimo poskrbite za zadnje globinsko zalivanje rastlin, saj bo ustrezna vlaga pomagala koreninam preživeti mraz. Tla z zadostno količino vlage bodo manj podvržena ekstremnemu zmrzovanju, kar zmanjšuje tveganje za poškodbe korenin.

Nasvet: Zalivanje opravite zjutraj, da se voda vpije v tla, to zmanjša tveganje za zmrzovanje v nočnem času.

 

3) Zaščita tal z mulčenjem ali pokrivnimi posevki

Zimsko mulčenje je pomemben korak za ohranjanje vlage v tleh in zaščito korenin pred zmrzaljo. Lahko se odločite tudi za sejanje pokrivnih posevkov. Prekrivni posevki, kot so ozimna žita ali prezimna grašica, izboljšajo kakovost tal in delujejo kot naravno zeleno gnojilo. Spomladi lahko te rastline prekopljete in tako obogatite zemljo.

Nasvet: Če vam zmanjka časa za setev pokrivnih posevkov, preprosto položite plast listja ali slame, da zaščitite zgornji sloj tal pred vremenskimi vplivi.

Kako pripraviti vrt na zimo

 

4) Zaščita občutljivih rastlin

Občutljive rastline, kot so vrtnice, grmičevje in trajnice, ki so občutljive na mraz, zaščitite pred nizkimi temperaturami. Okoli korenin dodajte dodatno plast zastirke ali zaščitite rastline s prekrivnimi materiali, kot so vrtnarske koprene.

Nasvet: Manjše rastline lahko zaščitite s preprostimi pokrovi iz plastenk ali z zavijanjem stebel v juto, da jih zaščitite pred zmrzaljo.

5) Obrezovanje rastlin (kjer je to primerno)

Pri nekaterih rastlinah, kot so grmičevje in trajnice, je priporočljivo opraviti obrezovanje pred zimo. Odstranjevanje mrtvih vej, poškodovanih delov in šibkih poganjkov zmanjša obremenitev rastline in prepreči širjenje bolezni. Ne obrezujte vseh rastlin – na primer okrasne trave in nekatere cvetlice je bolje pustiti nedotaknjene do pomladi.

Nasvet: Obrezujte le rastline, za katere je to priporočljivo, da ne zmanjšate odpornosti rastlin na mraz.

Kako pripraviti vrt na zimo

 

6) Načrtovanje zasaditev in kolobarjenje za naslednjo sezono

Ko je vaš vrt pripravljen na zimo, je čas za načrtovanje prihodnje sezone. Če imate tudi zelenjavni vrtiček, razmislite o kolobarjenju, saj rotacija pridelkov ohranja zdravje tal in preprečuje širjenje bolezni. Naredite si zapiske, katere zasaditve so bile uspešne in katere bi bilo dobro prilagoditi glede na lego in pretekle izkušnje.

Nasvet: Pripravite skico vrta za naslednjo sezono in označite, kje boste zasadili različne rastline. Tako boste lažje načrtovali kolobarjenje in upoštevali pretekle uspehe in neuspehe.

Kako pripraviti vrt na zimo

 

7) Pripravite zalogo semen

Zimski čas je idealen tudi za pregled zalog semen in čebulic ter načrtovanje novih nakupov. Preverite, katera semena so bila prejšnjo sezono uporabna in kaj bi si prihodnjo sezono želeli ponovno uporabiti. Če je kakšna vrsta cvetoče rastline ali zelenjadnica potrebovala več nege, razmislite o bolj prilagojenih sortah za vaše podnebje.

Nasvet: S pomočjo kataloga semen ali spletnih trgovin izberite sorte, ki ustrezajo vašim vremenskim razmeram, in ustvarite seznam za prihajajočo sezono.

Kako pripraviti vrt na zimo

 

8) Vzdrževanje in priprava vrtnega orodja

Po koncu vrtne sezone je čas, da pregledate in očistite vrtno orodje. Če naostrite rezila in popravite morebitne poškodbe, boste spomladi pripravljeni na nova opravila, ko bo delo na vrtu spet v polnem teku. Očistite in namažite tudi kovinske dele, da preprečite rjavenje čez zimo.

Nasvet: Razmislite o nakupu ali posodobitvi orodij, ki vam bodo olajšala delo v prihodnji sezoni. Organizirajte shrambo za orodje, da bo vse pri roki, ko ga boste potrebovali.

Kako pripraviti vrt na zimo

 

Z upoštevanjem teh nasvetov boste svoj vrt optimalno pripravili na zimo in poskrbeli, da bo spomladi zasijal v polnem razcvetu. V zimskih mesecih pa se lahko posvetite načrtovanju novih zasaditev in izboljšavam, ki bodo vašemu vrtu zagotovile še več bujnega rastja in lepoto v prihodnjih sezonah.

 

 

Vir:

www.nationaltrust.org.uk
www.thecottagepeach.com
www.thisoldhouse.com